27/11/2015

"11 Eylül'de, WTC binalarının yıkılmasını seyrettim ben! Ve binlerce ama binlerce Müslüman Arab'ın alkışladığı Jersey City'de seyrettim. Binlerce insan binaların yıkılmasını alkışladı."

Cumhuriyetçi başkan aday adayı milyarderin geçen Cumartesi günü Birmingham, Alabama mitinginde ileri sürdüğü iddia, “Paris’te yaşananlardan sonra ABD’deki Müslümanların daha sıkı izlenmeleri, camilerin gözlem altında tutulması” taleplerinin bir parçasıydı.

Trump, New Jersey Müslüman topluluğuna dair sözlerini, ertesi gün ABC televizyonunda da tekrarladı. Bu defa, ünlü sunucu George Stephanopoulos müdahale etti, polis kayıtlarında böyle bir olayın olmadığını söyledi. Ayrıca, Politifact isimli bağımsız veri bankası, Jersey Müslümanlarının ikiz kulelerin yıkımını alkışladıkları dair hiçbir kanıtın olmadığını, başkan adayının söylediklerinin ‘pants on fire’ faslından değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı. (Pants of fire”ın açılımı: Liar! Liar! Pants on fire”, Türkçe’de “Yalancı! Yalancı! Sana kimse inanmaz!” tekerlemesine denk düşüyor.)

Washington Post gazetesi, Trump’ın iddialarını “utanç verici” olarak yalanladı.

Ve Trump’ın oyları artmaya devam etti. 20 Kasım haftası itibariyle %27.

Al, Trump’ı, vur, Carson’a!

Carson, geri kalmadı! Aynı gün, aynı televizyon kanalına çıktı, Müslüman Arapların İkiz Kuleler yıkılırken sevinçten zıpladıklarını gördüğünü hatırladığını söyledi, ama televizyonda.
Bu defa tepki daha da sert geldi. New Jersey ve New York yetkilileri Carson’un “utanç verici bir biçimde politize” edilmiş olduğunu söyledikleri iddialarını yalanladılar.

Carson ağız değiştirdi. “New Jersey’den değil, Ortadoğu’dan bahsettiğini” söyledi.

Kampanya sözcüsü Doug Watts, “Amerikan Müslümanları ve New Jersey’e ilişkin sözlerini geri alıyor,” diye açıkladı, “Hatalıdı. Konuşurken, aklı, Ortadoğu’da kulelerin yıkılmasını kutlayan Müslümanlardaydı, New Jersey de değil.”

Kıssadan hisse: merdi kıptî şecaat arzederken sirkatin söyler.