05/11/2015

Amerikan Biyografi Sözlüğü

Abraham H. Foxman: ABD’li avukat Foxman, Amerika’da Yahudilerin kurduğu İftira ve İnkârla Mücadele Birliği’nin (ADL) başkanlığını yapmaktadır.  1940 Baranoviçi doğumludur. Modern Ortodoks Musevi okulu Yeshivah of Flatbush'dan mezun oldu. New York Şehir Kolejinden siyasal bilimler dalında lisans diploması aldı. New York Üniversitesi Hukuk Fakültesinden hukuk derecesi aldı.

Andrew Roberts: İngiliz tarihçi ve gazeteci. 1963 doğumlu. Daily Telegraph ve The Spectator’da yazıyor.  Londra King’s College’de “Savaş Bilimleri Fakültesi” öğretim üyesi. Gonville and Caius College’da modern tarih bölümünü birincilikle bitirmiştir. Center for Policy Studies ve Center for Social Cohesion gibi think tankler ile çalıştı.

Anissa Naouai: İngilizce yayın yapan Russia Today televizyon kanalında “In the Now” isimli haber programının sunucusu. New York doğumlu bir Amerikalı. 2001’de New York Üniversitesinde başladığı eğitimini 2005’de Moskova Sanat Tiyatrosu Okulunda tamamladı. Okulun dünyaca ünlü müdürü Oleg Tabakov’un öğrencisi. Halen Moskova’da yaşıyor.

Augusto Pinochet: 1973-1990 arasında Şili diktatörü. ABD destekli darbe sonrası diktatör olmuştur. 1915 doğumlu, 2006’da öldü.

Ben Carson: 2016 ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin desteklediği en önemli adaylardan biridir. 1951 Detroit doğumludur. Eğitimini Yale Üniversitesi Psikoloji Bölümünde tamamlayan Carson, daha sonra Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesinde doktor unvanını almıştır. ABD’nin ünlü Afro-Amerikan karakterlerinden biri olan Carson, 2004’de Başkan George W. Bush tarafından, Bioethics Başkanlık Konseyine atanmıştır.

C. Raymond Holmes: Michigan’da Yedinci Gün Adventist Kilisesi başpapazlığı yapmaktadır. Northern Michigan Üniversitesi, Chicago Lutheryen Teoloji Okulu (the Lutheran School of Theology in Chicago) ve Andrews Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 10 yıl boyunca papaz olarak çalıştıktan sonra 1971’de Yedinci Gün Adventist Kilisesi’ne geçmiş ve orada papazlık, misyonerlik ve yazarlık yapmıştır.

Cheryl Benard: Zalmay Halilzad’ın eşidir. Muhtelif Avrupa düşünce kuruluşlarında İslam sosyolojisi üzerinde çalışmış olan bir bestseller romancıdır. 1953 New Orleans doğumludur.

Christiane Amanpour: CNN Uluslararası Haber Şefi ve ABC’de Küresel İlişkiler Sunucusu. İngiliz İranlı gazeteci. 1958 doğumlu. Rhode Island Üniversitesi’nde gazetecilik okudu.

Council on Foreign Relations: 1921’de kurulmuştur. Bağımsız ve partizan olmadığını söyleyen; üyelerine, hükümet yetkililerine, iş yöneticilerine, gazetecilere, eğitmenlere ve öğrencilere, sivil ve dini liderlere ve diğer ilgili kişilere dünyayı ve ABD’nin ve diğer ülkelerin karşılaştığı dış politika kararlarını anlamalarına yardım etmek amaçlı kaynak sağlayan bir organizasyon, think tank ve yayınevidir.

Daniel Pipes: Middle East Forum’un direktörlüğünü yapmaktadır. 1949 doğumlu Pipes, Polonya kökenli Yahudi bir siyaset bilimcidir. Lisans ve doktorasını Harvard Üniversitesi tarih bölümünde tamamlamıştır. Ortadoğu, İslam terörizmi ve İslamcılık üzerine çalışmaktadır.

David Blair: Daily Telegraph gazetesinin Dış Haberler Şefi. 1973 Malawi doğumlu, Birleşik Krallık vatandaşı. Oxford üniversitesinin Roma Katolik Kilisesinin Benedictine tarikatına ait St. Benet’s Hall /ilâhiyat/ yüksekokulundan felsefe, politika ve ekonomi (PPE) alanlarından birincilikle mezun oldu. 1993’te Oxford Üniversitesi Muhafazakârlar Cemiyeti başkanıydı.

David Ehrenstein: Özellikle sinemada LGBTQ konularına odaklanan ABD’li eleştirmen. Yazmaya 1965’te Andy Warhol’la Film Culture dergisi için yaptığı röportajla başlamıştır. 2008 başkanlık seçimleri ile birlikte, “Los Angeles Times” gazetesi için kaleme aldığı bir yazıda, Demokratik Parti başkan adayı Barack Obama’yı, Magic Negro’yla karşılaştırarak bu kavramı siyasi literatüre sokmuştur. 1947’de New York doğumludur.

Donald Trump: 2016 Amerikan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin desteklediği güçlü adaylar arasındadır. 1946 New York doğumludur. Pensilvanya Wharton Enstitüsünde işletme bilimleri eğitimi gördü. Danold Trump iş hayatına ilk olarak 1973'te New York'ta 290 dairelik 18 katlı bir gökdelen inşa ederek başladı. Gökdelenleri ucuza kapatma yeteneğiyle on yıl içinde dünyanın en büyük emlâk satıcılarından biri haline geldi.

Esra (Asra) Nomani: “Mekke’de Yapayalnız: Bir Amerikalı Kadının İslam’ın Ruhu İçin Mücadelesi” adlı kitabın da yazarıdır. Kendisini Müslüman kadın hakları aktivisti olarak tanımlayan Nomani, İsrail-yanlısı-Yahudi-şirketi The Wall Street Journal’da 15 yıl kadrolu muhabir olarak görev yapmıştır. Bunun yanı sıra CNN, The New York Times, Salon dergisi, Newsweek, Harper’s magazine, Reuters’s gibi hemen her Siyonist medya kuruluşunda sıkça yer alan Nomani,  1965 Bombay (Mumbai) doğumludur.

Hatem Bazian: Zaytuna College’ın kurucularından, Akademik İlişkiler Başkanı, öğretim üyesi. California Üniversitesi, Berkeley’de Yakındoğu ve Etnik Çalışmalar bölümünde öğretim görevlisi. Daily Sabah’ta ve Turkey Agenda dergisinde köşe yazarı. 2009’da Berkeley’de İslamofobi Araştırmaları ve Belgeleme Projesi’ni kurdu. 2012’de İslamofobi Çalışmaları Dergisi’ni çıkarmaya başladı.

Heather Digby Parton: 2003’te “Hullabaloo” bloğunun kurucusudur. San Jose Eyalet Üniversitesi’nde tiyatro bölümünden mezun olan liberal Digby, California doğumludur.

Henry Kissinger: Amerikalı diplomat ve siyaset bilimci. 1923 doğumlu. Milli Güvenlik Danışmanı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştır. Vietnam’da ateşkesi tartışmasından dolayı 1973 Nobel Barış Ödülü’nü almıştır. City College of New York’ta muhasebe okudu.

Herman Cain: Amerikalı iş adamıdır. Cumhuriyetçi Partinin 2011 başkan aday adayı olmuştur. Meslek hayatına ABD donanmasında başladı, Burger King’i içeren Pillsbury ve Coca Cola gibi şirketlerde çalışan Cain, 1945’te doğumludur.

Irving Kristol: Amerikalı köşe yazarı, gazeteci ve yazar. 1920’de doğdu, 2009’da öldü. City College of New York’ta tarih okudu. Ayrıca daha sonra New York Entelektüelleri haline gelen küçük bir Troçkist anti-Sovyet grubun üyesiydi.

Jack Kingston: Cumhuriyetçi Parti Georgia Eyaleti milletvekili. 1955 doğumlu. Georgia Üniversitesi Ekonomi bölümünde lisansını yaptı. 2003-2006 yılları arasında House Republican Conference başkan yardımcılığı yaptı.

Jack Marshall: Yeni Zelandalı politikacı. 1912’de doğdu, 1988’de öldü. 12 yıl başbakan yardımcısı olarak çalıştıktan sonra 1972 yılının çoğunda 28. Başbakan olarak hizmet etti. Victoria University College’da hukuk okudu.

James Fulford: Sosyo-politik yorumlar yayınlayan VDARE adlı web sitesinin yazarlarındandır.

Jeffrey Sachs: Chicago Üniversitesi’nden liberal ekonominin gurusu olarak tanınan Milton Friedman’ın müridi, Amerikalı ekonomist. 1954 doğumlu. Lisansını Harvard Üniversitesi’nde yapmıştır. Harvard’da lisansüstü öğrenciyken Harvard Society of Fellows’a katılması için davet edildi.

John McCain: 1986 yılından bu yana ABD Senatosu'nda senatör olarak görev yapmaktadır. 2008 yılında Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olan McCain, 1936 Panama doğumludur. 1954 yılında ABD Deniz Kuvvetleri Akademisi’ne girdi. 1981 yılında ABD Kongresine seçildi. 1982-1986 yılları arasında ABD Temsilciler Meclisi üyeliği yaptı.

Leo Strauss: Chicago üniversitesi profesörü olan Leo Strauss, 1930'larda ABD'ye göç eden, Alman Yahudi kökenli ABD'li siyaset felsefecisi. 1899 doğumlu, 1976 yılında öldü. I. Dünya Savaşı’nda Alman ordusunda hizmet vermiştir. Marburg Üniversitesi’ne bağlı Gymnasium Philippinum’da lisans eğitimini almıştır. Doktorasını ise Hamburg Üniversitesi’nde yapmıştır.

Margaret Thatcher: 1979-1990 yılları arasında Birleşik Krallık Başbakanı ve 1975-1990 arasında Muhafazakâr Parti Başkanı. 1925’te doğdu, 2013’te öldü. 20. yüzyılda en uzun süre görev yapan ve tek kadın başbakan. Bir Sovyet gazeteci ona “Demir Leydi” dedikten sonra bu lakap uzlaşmasız politikası ve liderlik tarzıyla ilişkilendirildi. Oxford’da kimya bölümünü sınıf ikincisi olarak bitirdi.

Matt K. Lewis: Gazeteci/blogger olan Lewis, George W. Bush’un başkan yardımcısı Dick Cheney’nin danışmanları tarafından 2010’da kurulan “Daily Caller” isimli bir internet gazetesinde köşe yazarıdır.

Maurice Raymond Greenberg: Council on Foreign Relations’ın (CFR) başkan yardımcısı. American International Group (AIG)’un eski başkanı ve CEO’su. 1925 New York doğumlu. David Rockefeller’in Trilateral Commission’nın üyesi. Maurice R. Greenberg Center for Geoeconomic Studies’in kurucusu. New York Law School’da hukuk lisansını aldı.

Milton Friedman: Ekonomist. 1912 doğumlu. 2006 yılında ölmüştür. Leo Strauss (1899-1973) ekolünden bir neo-con.  1976’da Nobel Ekonomi Ödülü’nü almıştır. Rutgers Üniversitesi’nde lisansını yaptı. ABD’nin Cumhuriyetçi başkanı Ronald Reagan ve Muhafazakâr İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ın danışmanlığını yapmıştır.

Muktada el Sadr: Irak’ta ABD işgaline karşı direnen Şii grup Mehdi Ordusu’nun lideridir. 1973 doğumludur.

Neil Postman: “Kendimizi Ölesiye Güldürmek: Show Business Çağında Söylev adlı ezber bozan kitabın yazarı. 1931 doğumlu Amerikalı yazar, eğitimci, medya teorisyeni ve kültür eleştirmeni. New York Eyalet Üniversitesi, Fredonia’da lisans eğitimini tamamladı. Columbia Üniversitesi, Teachers College’da yüksek lisansını yaptı. New York Üniversitesi Steinhardt Eğitim Fakültesi’nde medya ekolojisi lisansüstü programını başlattı.

Nihad Awad: Amerika-İslam İlişkileri Konseyi yöneticisi ve kurucusu. Minnesota Üniversitesi sivil mühendislik bölümünde lisansını yaptı. Filistin İslam Birliği’nde halkla ilişkiler yöneticiliği yaptı. 1997’de başkan yardımcısı Al Gore’un Beyaz Saray Hava Ulaşımı Güvenliği Komisyonu için yapılan Sivil Haklar Danışma Panel’inde görev aldı.

Patrick Chappatte: Le Temps, Neue Zürcher Zeitung ve International New York Times’da karikatürist. Karikatürlerinin birçoğu İsviçre’deki ve uluslararası haberlerdeki olayları yansıtıyor. 1967 Karaçi, Pakistan doğumlu. 2006’da World Economic Forum tarafından “Young Global Leader” seçilen gençlerden birisi.

Peter Schiff: Portföy ve fon yönetimi ile iştigal eden Euro Pacific Capital şirketinin CEO’su, Euro Pacific Canada’nın kurucusu, Euro Pacific ve bağlantılı offshore bankalarının sahibi, kıymetli taşlar ticareti yapan New York merkezli Schiff Gold’un icra heyeti başkanı Amerikalı mali analist, borsacı ve Cumhuriyetçi Parti 2010 senatör adayı. 1963 doğumlu. California Üniversitesi, Berkeley’de finans ve muhasebe çift anadalı yaptı.

Richard D. Parsons: Amerikalı iş adamı. 1948 doğumlu. Citigroup’un eski başkanı ve Time Warner’ın eski başkan ve CEO’su. Los Angeles Clippers, NBA’in geçici CEO’su. Albany Law School’a kabul edildi ve birincilikle bitirdi.

Sebastian Mallaby: İngiliz gazeteci-yazar. Maurice R. Greenberg Center for Geo-economic Studies’in (CGS) direktörü ve Council on Foreign Relations’ın kıdemli üyesi. 1964 doğumlu. Zanny Minton Beddoes’un eşi. Financial Times’da editör, Washington Post’ta köşe yazarı ve editoryal kurul üyesi. Son yazıları New York Times, Wall Street Journal ve Atlantic Monthly’de yayımlanmıştır. Eton College’de eğitim gördü, Oxford’dan akademik burs kazandı ve modern tarihi birincilikle bitirdi.

Sir John Major: İngiltere eski başbakanı İngiliz Muhafazakâr siyasetçi. 1943 doğumlu. Thatcher hükümetinde Maliye ve Dışişleri Bakanlığı da yaptı. London Electricity Board’da çalıştı. Daha sonra bankacılık eğitimi aldı. 1965’te Standard Chartered Bank’in yöneticiliğini yaptı.

The Christian Science Monitor: 1908’de Scientist isimli Hıristiyan tarikatını kuran Mary Baker Eddy isimli kadının başlattığı uluslararası haber örgütüdür. Web sitesi, haftalık dergisi, günlük haber sirkülerleri, e-mail mesajları ve Amazon Kindle aboneliği aracılığı ile dünya çapında haber üretiyor.

William Hague: İngiliz Muhafazakâr siyasetçi. 1961 doğumlu. 1997-2001 yılları arasında Muhafazakâr Parti Başkanı ve 2010-2014 Dış İşleri ve Büyük Britanya Uluslar Topluluğu Bakanlığı yaptı. Oxford Magdalen College’da felsefe, politika ve ekonomiyi birincilikle bitirmiştir. Oxford Üniversitesi Muhafazakârlar Cemiyeti başkanıydı ancak seçimlerde yolsuzlukla suçlandı. Oxford Birliği başkanlığı da yaptı.

William Saletan: Slate.com sitesinin muhabirliğini yapmaktadır. Teksas’ın yerli Yahudilerinden olduğu vurgulanan blog yazarıdır. George W. Bush muhalifi olan Saletan, Cumhuriyetçi Partinin “liberal” kanadından, 2004 seçimlerinde yazdığı “Frame Game” (Tezgâh Oyunu) yazılarında gerçeklerin politikacılar ve basın tarafından nasıl saptırıldığını anlatmıştır. 1987’de Swarthmore College’dan mezun olmuştur.

Wolf Isaac Blitzer: CNN’in önde gelen siyasi analisti ve Yahudi kökenli bir program sunucusudur. 1948’de doğmuştur. Lisansını State University of New York at Buffalo’da Tarih bölümünden, yüksek lisansını Johns Hopkins Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler alanında almıştır.

Zalmay Halilzad: Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (The Center for Strategic and International Studies)’nde uzman olarak görev yapmakta olan Halilzad 1951 Mezarı Şerif Afganistan’da doğmuştur. 2003’de Afganistan Büyükelçisi, 2005 yılında ABD Irak büyükelçiliğini yapan Halilzad, 2007’de ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olmuştur. Yahudi asıllı, Danimarkalı, yazar ve analist olan Cherly Benard ile evlidir.

Zanny Minton Beddoes: The Economist’in 17. ve ilk kadın editörü (2 Şubat 2015 itibariyle). 1967 doğumlu. Lisansını Oxford’da, yüksek lisansını Harvard’da yaptı. Prof. Jeffrey Sach’ın öğrencisi. IMF’de de çalıştı. 1994’de The Economist’e, aralarında Türkiye’nin de olduğu “gelişmekte olan piyasa ekonomileri” (emerging markets) muhabiri olarak katılmış. Orta Asya ve Latin Amerika’da uzmanlaşan Beddoes, finans dünyasının en etkin isimlerinden birisi sayılıyor. Amerikan Kongresinin Finansman Hizmetleri komisyonlarıyla yakın (danışmanlık) ilişki içinde. Bayan Beddoes, the Carnegie Endowment for International Peace isimli vakfın/think tank’in mütevellilerinden birisi. CNN, BBC, PBS, CNBC, NBC vb. ekranların değişmez konuğu.