20/11/2015

Hatem Bazian kimdir?

ABD’nin ilk akredite Müslüman sosyal bilimler yüksekokulu olan Zaytuna College’ın kurucusu.

Batı Şeria’nın Nablus şehrinde doğan Hatem Bazian,  lise eğitimini Ürdün’de tamamladıktan sonra göçtüğü ABD’de San Francisco Devlet Üniversitesinde okumuştur.   Öğrencilik yıllarında, 1972 Münih Olimpiyatları katliamının ardından kapatılan Filistin Kurtuluş Örgütünün  öğrenci kolu olan Filistinli Öğrenciler Birliğinin başkanlığını yapmıştır. Halen Kalifornia Üniversitesi Yakındoğu ve Etnik Çalışmalar bölümünde kıdemli öğretim üyesi olan Hatem Bazian, İslamofobi Çalışmaları Dergisininkurucusu ve editor yardımcısı, İslamofobi Araştırma ve Belgeleme Projesininyöneticisidir.

Aynı zamanda ABD’nin ilk akredite Müslüman sosyal bilimler yüksekokulu olan Zaytuna College’ın kurucusu olan Hatem Bazian, bu okulda İslam hukuku profesörüdür. İslam hukuku ve toplumu, Amerika’da İslam, cemaatler ve kurumlar, İslamofobi , Islam’ın ötekileştirilmesi ve Ortadoğu alanlarında dersler vermektedir.

Berkeley’de İslam ve Müslümanların ötekileştirmeye karşı İslamofobi Araştırma ve Belgeleme Projesi, 2009 yılında Bazian tarafından başlatılmıştır. Akademik çalışmalarının yanı sıra Bazian Daily Sabah gazetesinde ve Turkey Agenda sitesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Bazian Filistin için Amerikan Müslümanları, İslami Burs Fonu gibi girişimlerin kurucusu ve üyesidir. Filistin için Amerikan Müslümanlar inisiyatifi ilk konferansını 2006 yılında yapmış konferansta Refik Jaber, Kifa Mustafa, Nihad Awad pek çok eski Filistin İslam Birliği liderlerine yer vermiştir.

1972 Olimpiyatlarının son günlerine doğru, 4 Eylül'ü 5 Eylül'e bağlayan gece saat 4:30 sularında İsrail kafilesinin bir kısmının kaldığı iki apartman dairesi silahlı kişilerce basıldı. İlk arbedede iki israilli sporcu silahlı kişilere karşı koymaya çalıştı, iki saldırganı yaraladılar ve öldürüldüler. Bu arbedede üç sporcu kaçmayı; dört sporcu, iki doktor ve bir yönetici ise saklanmayı başardı. Silahlı kişiler dokuz İsrailli sporcu ve antrenoru rehin aldılar.

Toplam sekiz kişi olan saldırganlar Kara Eylül adı verilen bir grubun üyeleriydi. Bu örgüt 1970 yılında Ürdün ile  Filistin Kurtuluş Örgütü, FKÖ  arasında yaşanan Kara Eylül gerginliğinden sonra, Yaser Arafat  liderliğinde bir fraksiyon olan ve  FKÖ’yü kontrol eden El Fetih’in bir parçasıydı.  Esas amaçları  Filistin’in kurtuluşu olmakla birlikte,  Ürdün başbakanının öldürülmesi,  Ürdün’ün Londra büyükelçisine yapılan süikast girişimi ile de anılırlar.

Kara Eylül  saldırganlarının talepleri,  İsrail hapisanelerinde yatan yaklaşık 200  Arap, Filistinli ve diğer tutuklunun serbest bırakılması, ayrıca Almanya'da hapiste bulunan iki Alman Kızılordusu grubu üyesinin salıverilmesiydi.