26/11/2015

Lindsey Olin Graham, ABD başkan aday adaylarından. 19 Kasım itibariyle Donald Trump'ın başını çektiği (%27), Ben Carson'un %19'la arkasından geldiği yarışta %1 ile nal toplamakta.

Hilary Clinton karşısında, Senatör Graham'ın Cumhuriyetçi parti başkanlık adaylığının çok zayıf olduğu söyleniyor, çünkü "aşırı dürüst" ve Donald Trump'a "eşek sıpası" diyecek kadar sivri dilli olabiliyor.

Cumhuriyetçi parti tarafında aday gösterilmeyecek olması, “Amerikan halkına duymak istemedikleri bir zamanda ‘akıllarını başlarına toplamaları’ gerektiğini söylemenin bedeli, “ diyor, Paul Greenberg, “Kimse Lindsey Graham’ı aklımızı başımıza almamız gerektiği söylememekle suçlayamaz. Salt bu çabasından ötürü ülkenin teşekkürünü ve saygısını hak ediyor.”

Lindsey Graham, 1955 South Carolina doğumlu. 1977’de hukuk lisansı, 1981’de hukuk doktorası (Juris Doctor) var. 1982-1988 arasında Amerikan Hava Kuvvetlerinde görevli. Halen, yedek albay. Hava kuvvetlerinden ayrıldıktan sonra kendi hukuk bürosunu açmış, 1992’de South Carolina eyalet temsilciler meclisinde, 1995’de ABD temsilciler meclisinde, 2003’den itibaren ABD Senatosunda.

ABD başkan aday adaylığı yarışına geç (Haziran’da) girmiş, çünkü herşeyden önce seçim kampanyasını finanse edecek parası yokmuş, anlaşılan o ki, halâ da yok. “Yarışa girdim çünkü dünyanın paramparça olduğunu düşünüyorum” diyor. Dış politikadaki uzmanlığının “art arda patlayan krizleri yatıştırmaya yardımcı olabileceği” kanısında.

Obama’yı, Ortadoğuda’ki Amerikan kuvvetlerinin sayısını azalttığı için eleştiren Graham, Irak’ta en az 10,000 mevcutlu kara kuvvetine ihtiyaç olabileceğini iddia ediyor: “Vatan toprağımızı korumak için Irak’ta ve giderek Suriye’de daha çok Amerikan askeri ölecek.” Ancak, Ramadi olayında olduğu gibi, daha çok şehrin İŞİD militanlarının eline geçmesini önlemek için bölgedeki Amerikan varlığının güçlendirilmesi lazım.

“Seçim kampanyasını dış politika üzerine kuran Graham, /Meksikalı/ mülteciler sorunu gibi popülist olduğu kadar da demogojik meselelere itibar etmediği gibi, Amerika’yı güvende tutmak, dünya liderliğini yeniden kazandırmak – ki, bunlar aynı kapıya çıkan şeylerdir – için yapılması gereken fedakârlığı küçümsemiyor.”

Paul Greenberg’e göre, Lindsey Graham, önümüzdeki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi partiden aday gösterilmeyecek, çünkü Amerika’nın içinde yaşadığı “bu ‘kaypak-ve-kurnaz’ dönemde, Graham’in ölümcül bir siyasi kusuru var. İki kelimede özetlenebilecek bir kusur: “Aşırı dürüst.”