10/11/2015

Rabbena, hep bana!

Kraliçe İkinci Elizabeth’in tacındaki 106 kıratlık pırlanta, TC-TUR’ı satın alır.

“Kohi nur”a biçilen fiyat £100 milyonun üzerinde. Kraliçe’nin tacını süsleyen 2000 adet pırlantadan birisi olan 106 kıratlık taşın değeri Cumhurbaşkanlığı uçağı TC-TUR’un maliyetine eşit.

Kraliçe Elizabeth TC-TUR

Dünyada bilinen en büyük pırlantalardan birisi olduğu bilinen beş bin yıllık “Kohi nur” yada “Işık Dağı” pırlantası aslen Hindistan hanedanlarına ait.

1849’da Pencap’ı  sömürgeleştirmelerini müteakip, İngilizlerin eline geçiyor. Kraliçe Viktorya’dan itibaren de Yedinci Edward’ın eşi Kraliçe Alexandra, Kraliçe Mary ve nihayet Elizabeth takınıyor.

Bugünlerde, Kohi Nur’un Hindistan’dan çalındığına işaret eden bir grup Hintli işadamı ve ileri geleni, pırlantanın iadesi edilmesi için Uluslararası Adalet Divanında dava açmaya hazırlanıyorlar.

Dünyaca ünlü Bollywood yıldızı Bhumicka Singh, “Kohi nur, 105-karatlık bir taş olmasından öte, bizim tarihimizin ve kültürümüzün bir parçasıdır ve mutlaka iade edilmelidir” diyor.

Buna karşın tarihçi Andrew Roberts’ın yanıtı şöyle: “Bu gülünç davayı güdenler, Hint yarımadasına modernizasyon, kalkınma, korunma, tarımsal ilerleme, dil birliği ve nihayet demokratikleştirme getiren Britanya’nın Hindistan’daki 300 yıllık varlığına duyulan minnetin bir ifadesi olarak, Kohi nur pırlantasının tam da olması gereken yerde, Britanya Hanedanlığı Mücevherlerinin arasında bulunduğunu itiraf etmelidirler.”

Andrew Roberts’a mim koyun!

1963 doğumlu tarihçi, Daily Telegraph ve The Spectator yazarı gazeteci, Londra King’s College’de “Savaş Bilimleri Fakültesi” öğretim üyesi.

Kendisini “aşırı sağcı” olarak tanımlayan Roberts, “dünyanın önde gelen ahlak polisi” olarak, Birleşik Krallığın küresi diplomasi ve askeri müdahalelerde “edebi savunmak üzere aktif rol alması” gereğini savunuyor!

Hafazanallah.