26/11/2015

"Rusya'nın burnuna sıkı bir yumruk attı! Aferin Türkiye'ye!"

ABD başkan aday adaylarından, South Carolina senatörü, Cumhuriyetçi Lindsey Graham, 24 Kasım’da FOXBUSINESS kanalına verdiği demeçte, "Türkiye, Rusya'nın burnuna sıkı bir yumruk attı. Aferin Türkiye'ye!" diye başladığı sözlerini "Rusya, çok kışkırtıcı" diye sürdürdü.

“Rusya çok kışkırtıcı. Bizim Esad’ı alaşağı etmek üzere eğittiğimiz insanları öldürüyorlar. Bizim Başkan da saldırı karşısında acınacak kadar zayıf! /Obama/ kötülüğün zayıf muarızı, özgürlüklerin daha da zayıf hamisi. Şu söylediğimi söyleyecek kadar uzun yaşayabileceğimi hiç düşünmezdim: keşke bizim başkanımız da Fransız başkanı kadar yürekli olabilseydi. Suriye, tamamen elde çıkıyor çünkü bizim stratejimiz içler acısı bir yenilgiye uğradı.

… Yapılacak /en doğru/ iş, uçuşa kapalı bir bölge oluşturmaktı. Meselenin acıklı tarafı da şu: üç yıl önce Obama’nın savunma takımının tamamı, Senatör McCain, Senatör Graham ve diğerleri, Esad yerinden oynamışken, Suriye ordusu henüz dağılmamışken, think-tanklar ve düşünürler bizim tarafımızdayken, uçuşa kapalı bölge önermişlerdi. Demokratlar, önerinin aleyhine oy verdiler. Oysa, Başkan Obama, bu yoldan gitseydi, Suriye meselesi hal edilmiş olurdu. Yaralar onarılmaya başlanırdı. Ruslar orada olmazlardı. Esad orada olmazdı. Kendi halkı tarafından atılmış olurdu. İşlerin bu hale gelmiş olması acıklı. Ve Obama stratejisini değiştirmediği sürece böyle olmaya devam edecek.”

Senatör Graham’ın, “Rusya, Türkiye’nin uçak düşürmüş olmasının ciddi sonuçlara gebe olduğundan bahsediyor. Şimdi, ne olacak?” sorusuna cevabı da şöyle:

“Hiçbir şey. Hiçbir şey olmayacak. 12 uçakları var, 6’sı uçamıyor. Putin, beni endişelendirmiyor. Onun elinde döper var, bizde royal renk. Ben olsam Türkiye’ye giderim. ISID’in tehdit ettiği bütün Arapları toplarım. Oradaki Arapların meselesi Esad’ın geri dönüp kendilerine hükmedeceği değil, ISID’in geri kafalarını kopartmasından korkuyorlar. Bu insanlardan geniş bir güç organize ederim /Türkiye’deki insanların/ %10’u yeterli olur. Bu güçle halifeyi derdest eder… Fransa ile birlikte Rakka’yı geri alırım. Rusya’ya döner, sen gitmek zorundasın. Bırak başkanlarını ne Rusya ne de İran, Suriye halkının kendisi seçsin derim. Bakarım ne olur. Ne Rusların, ne İranlıların Şam kasabı için savaşacaklarına inanmıyorum.”